توضیح محصول

بنتونیت به‌ عنوان یک ماده معدنی صنعتی، با نام «خاک رس» متشکل از مواد معدنی اسمکتیت (گروه مونتموریلونیت)، بدون در نظر گرفتن مبدأ یا نحوه تولید، تعریف می‌شود. اجزاء غالب آن مونتموریلونیت رس، سیلیکات آلومینیوم هیدراته و عناصر جانبی رایج آن کوارتز، میکا و فلدسپار است.
بنتونیت یک فیلیسلیکانات آلومینیوم است که عمدتاً از مونیتوموریلونیت معدنی تشکیل‌شده است و این توانایی باورنکردنی را دارد که به میزان ۱۴ برابر حجم اصلی خود متورم شود.

اطلاعات فنی

با توجه به خواص فیزیکی منحصربه‌فرد، بنتونیت‌ها و خاک­های فولر در طیف گسترده‌ای از فرایندها مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این گروه از رس‌ها، بنتونیت سدیم به دلیل حجم تورم بالاتر، مفیدتر نیز هست. موارد کاربردی این نوع از بنتونیت در صنعت به‌قرار زیر است:
+ حفاری
+ قالب‌های ریخته‌گری
+ مهندسی عمران (بنتونیت چاه ارت)
+ خوراک حیوان و مرغ
بعضی از دلتاهای رودخانه­ ها به‌طور طبیعی یک ترکیب از خاک رس و شن و ماسه و درنهایت یک منبع طبیعی عالی از شن و ماسه ریخته‌گری هستند که بدر فنّاوری‌های فلزکاری قدیمی مورداستفاده قرار می‌گرفته‌اند.
فرایندهای شیمیایی مدرن برای تغییر سطح یونی بنتونیت این چسبندگی را تشدید می‌کند و به‌طور قابل‌توجهی مخلوط شن و ماسه ریخته‌گری قوی خمیر مانندی را به دست می‌دهد که به‌سادگی دمای فلزمذاب را تحمل می‌کند.
برخی از خواص بنتونیتهای رسوبی ساحلی، از مکانی به مکان دیگر متغیر هستند. شن و ماسه ساحلی که فقط از دانه‌های سیلیکا و شن تشکیل‌شده است، نسبت به دانه‌های حاوی ذرات خاک رس بنتونیت استحکام بسیار پایین‌تری دارند. به همین دلیل است که برخی از سواحل برای ساخت قلعه‌های شنی بسیار مناسب‌تر هستند.

خود چسبندگی این ماده اجازه می‌دهد تا در فشار بالا از قالب­ های رسوبی برای تولید اشکال مقاوم در برابر آتش، مانند نازل مدل موشک استفاده شود.

درواقع، برای آزمایش اینکه آیا یک نوع خاص از بنتونیت مناسب استفاده در بستر مخازن جمع‌آوری زباله است، می‌توان به‌سادگی نمونه را با کوبیدن درون یک لوله محکم بررسی کرد؛ پس از خارج کردن از لوله، بنتونیت یک پلاگین بسیار سخت و یکپارچه را تشکیل می‌دهد که به‌آسانی لر هم نمی‌پاشد.

جهت تعیین روش مصرف با کارشناسان فنی کیمیا تماس حاصل فرمائید.

به صورت پودر در کیسه‌های ۲۵کیلوگرمی، ۵۰کیلوگرمی موجود می‌باشد. در صورت سفارش مشتری در بسته‌بندی خاص یا بدون بسته بندی قابل تحویل می‌باشد.

این محصول در بسته بندی اولیه به مدت ۳ سال، به دور از سرما و یخبندان، گرما و تابش مستقیم و طولانی نور خورشید قابل استفاده می‌باشد.

به‌طورکلی دو نوع بنتونیت از نظر خواص شناسایی می‌شوند. یکی از نوع تورم پذیر که سدیم بنتونیت نامیده می‌شود و حاوی ذرات لایه‌ای آب و +Na به‌عنوان یون تعویض‌پذیر است.
دیگر نوع دارای دولایه‌ی آب همراه با Ca++ به‌عنوان یون تعویض‌پذیر است که نوع غیرتورم‌پذیر نامیده می‌شود. +Na یا ++Ca با ذرات ++Mg یا ++Fe جایگزین می‌شود.
سومین نوع مونتموریلونیت با ذرات عاری از آب شناخته می­شود و احتمالاً ازلحاظ الکترواستاتیکی خنثی است. بنتونیت کلسیم معمولاً به‌صورت پرکننده در زمین وجود دارد، زیرا خواص شیمیایی و همچنین فیزیکی آن با کلسیم و مونتموریلونیت مشابه است.
این محصول دارای خواص قوی کلوئیدی است و حجم آن در تماس با آب چندین برابر افزایش می‌یابد و مایع ژلاتینی و چسبناک ایجاد می‌کند. خواص ویژه بنتونیت (هیدراتاسیون، تورم، جذب آب، ویسکوزیته، تیکستروپیک) یک ماده ارزشمندی برای طیف گسترده‌ای از کاربردها از آن ساخته است.

لینک کوتاه :